Kapo (Kelepçe) Nedir ?

Aşağa gitmek

Kapo (Kelepçe) Nedir ?

Mesaj  Okan Malkoç Bir Salı Ocak 25, 2011 5:41 pm

Bazı parçalar farklı tonlardan çalınır. Bunu da yapabilmenin yolu şarkıyı daha yüksek perdelerden çalmaktır. Peki normal 1.2.3 gibi alçak perdeleri kullanarak çaldığımız parçaları nasıl daha yüksek perdelerden çalabiliriz ? İşte bunu kolaylıkla yapmamızı sağlayan aletin ismi kapodur. Kapo nedir , gelin birlikte bakalım:


Kaponun görevi aslında bareli akor basarken işaret parmağımızın yaptığı işi yapmaktır. Yani nasıl ki bareli akor basarken baş parmağımız tüm perdeyi kapatıyorsa, kapo da tüm perdeyi kapatmayı sağlar. Kapo takıldığında gitarın sapı kısalmış olur ve perdeler, kapoyu taktığımız perdelerden sonra başlar.

Örneğin kapoyu 4. perdeye taktığımızda artık 5. perde 1. perde görevi görecektir. Şarkı 1. perdeden çalınsaydı nasıl çalınacak idiyse hiç bir değişiklik yapmadan bu parçayı 5. perdeden çalabileceksiniz. Aksi taktirde şarkıyı transpoze ile 5 perdedeki tona uyarlamanız ve bareli akorlar basmanız gerekecekti ki bunun kapo takmaya göre zor bir olay olduğunu takdir edersiniz.

Kapo mantığı aletler diğer telli çalgılarda da kullanılır. Öneğin bağlamada da yine aynı görevi gören kelepçe kullanılır. Çalışma prensibi ve mantığı aynı olmakla birlikte şekil ve isim olarak farklılık gösterirler.


İnternetten akor araştırması yaparken bazı şarkıların girişinde kapo 1 , kapo 2 , kapo 3 gibi bir ifadeler görebilirsiniz. Bu ifadeleri gördüğünüzde şarkının orjinali belirtilen perdeye kapo takılarak çalınıyor demektir. Ama siz kendi ses tonunuza göre de normal çalınan bir şarkıyı kapo ile değiştirebilirsiniz. Yani sesiniz hangi tona uyuyor ve hangi tonda rahat çalabiliyorsanız ona göre şarkıyı farklı perdelerden çalabilirsiniz.

Kapo fiyatları çok yüksek değildir. Ancak kalitesine ve markasına göre değişiklik arzeder. Fiyatlar 3 TLden başlayıp, 80 TLye kadar çıkmaktadır. Ben yeni başlayan birine 10 TL ye kadar olan kapoları önerebilirim. Bu arada her gitar türünün kendine özel kaposu vardır. Kapo alırken aldığınız kaponun sizin gitarınız için uygun bir kapo olup olmadığına dikkat edin. Yani klasik gitar kullanıyorsanız bir klasik gitar kaposu almalısınız.


avatar
Okan Malkoç
Admin

Mesaj Sayısı : 37
Kayıt tarihi : 17/01/11

Kullanıcı profilini gör http://gitardunyasi.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz