Tırnak Bakımı - Aman Tırnaklara Dikkat !!

Aşağa gitmek

Tırnak Bakımı - Aman Tırnaklara Dikkat !!

Mesaj  Okan Malkoç Bir Salı Ocak 25, 2011 6:03 pm

Her şeyden önce tırnak bakımı neden önemlidir . birincisi ki en önemlisi gitarı çalarken basdığımız notaların temiz çıkması için . bu sayede gitardan alacağımız ve dinleyenlere vereceğimiz zevk artar .eskiden gitaristler , sadece müzik odalarında ,salonlarda , küçük tiyatrolarda çaldkları için tırnak uzatmaya önem vermezlermiş. zaten çalınan parça ortam küçük olduğu için duyabiliryormuş. ama günümüzde 2000 kişilik konser salonlarında verilen resitalleri düşünürsek... heralde bunu üzerine fazla bir şey yazmaya gerek yok. 20. yüzyılın başlarında Andres Segovia'nın çabaları sonucunda tırnakla çalma dünya çapında onaylanabildi .Günümüzde de gitaristlerin %99'u tarafından derslerde öğrencilerden tırnaklarını uzatması istenir .Tırnakla çalma doğru şekilde uygulandığında oldukça dengeli ve net , daha yüksek dinamik seviyeye ve daha geniş ton rengi aralığına sahip ses üretir . tabii bunu başarabilmek için de doğru vuruş tekniklerini bilmemiz gerekir.
Tırnak uzunluğu için öyle öyle aman aman kurallar yoktur. sağ elinizin ayasına bakarsanız tırnaklarınızın (işaret,orta ve yüzük parmak tırnakları) iç kısımlarını görebilirsiniz. Tırnağın görünen kısmının uzunluğu 1mm'den 3mm'ye ve hatta bazen 4mm'ye kadar değişebilir. Başparmağın tırnağı da elbetteki kullanılır ve uzunluğu başlangıç için 2-3 mm olabilir ve eğer gerekirse 6-7 mm'ye kadar uzatılabilir .Gayet tabi bazı özel durumlar için daha da uzun tırnak gerekebilir .görüldüğü gibi tırnaklar farlı uzunluklara sahip olabiliyor. bu yüzden size en iyi çaldığınız uzunluğu seçmenizi öneririm. ama unutmayın ki, uzun tırnak daha fazla bükülür ve gücü azaltır. bu yüzden tırnaklar uzadıkça doğru şekil verebilmek için yumuşakça törpülenmelidir. tırnaklarınızı hiç bir zaman tırnak makası ile kesmeyin daima törpüleyerek kısaltın . törpü kullanarak tırnaklarınıza hilal şekli vermeye çalışın. tırnak doğru şekil aldıktan sonra hırdavatçılarda ve alet dükkanlarından alınabilecek en ince zımpara kağıtla pürüzsüz hale getirilmelidir . pürüzsüz tırnak pürüzsüz ses üretir .
Güçsüz tırnaklar gıdalarda ki vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu durumda kalsiyum tabletleri faydalı olabilir Eğer tırnaklar kırılgansa jelatin denemye değer .BU durumda tırnak güçlendirici sorunun tek çözümüdür .Bunu her eczane'de bulabilirsiniz .Bunların hiçbiri bir kaç günde mucizeler yaratmaz . sonuçların elde edilebilmesi için günlerin hatta haftaların geçmesi gerekebiir .ama sonuç her zaman elde edilir .
Tırnakları kuvvetlendirmek için kullanılan bu yöntemler faydalı olmuyorsa,yapay tırnaklara başvurmak gerekebilir .Eğer yapay tırnak kullanıcaksanız , Daima kullanım talimatlarını dinleyin. eğer bu talimatlara harfiyen uyarsanız mükemmel sonuçlar alabilirsiniz . Her gün tırnaklarınızın bakımına bir kaç dakika ayırın .Böylece daha güzel ve başarılı performanslar gösterebilirsiniz.


avatar
Okan Malkoç
Admin

Mesaj Sayısı : 37
Kayıt tarihi : 17/01/11

Kullanıcı profilini gör http://gitardunyasi.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz